وزیر کشور: موضوع امر به معروف و نهی از منکر زمان بر است

وزیر کشور با بیان اینکه باید به امر به معروف و نهی از منکر اعتقاد داشته باشیم و از روش های درست برای ترویج آن استفاده کنیم گفت: موضوع امر به معروف و نهی از منکر زمان بر است

 به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، اولین گردهمایی رؤسای شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارتخانه‌ها و دستگا‌ه‌های اجرایی کشور، پیش از ظهر امروز با حضور عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، برگزار شد. وزیر کشور، با اشاره به این موضوع که فطرت همه انسان‌ها به سمت زیبایی و خوبی‌هاست، گفت: اگر فطرت همه انسان‌ها به سمت خوبی‌هاست پس چرا شاهد اجرایی شدن موضوع امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نیستیم؟ برای پاسخ این پرسش باید به خودمان رجوع کنیم که آیا به موضوع امر به معروف و نهی از منکر اعتقاد و ایمان داریم که طبق آموزه‌های دینی، این موضوع امری واجب است، بلکه امر به معروف و نهی از منکر را در دستور کار زندگی‌مان قرار دهیم.

وی افزود: بعد از اعتقاد و ایمان به این فریضه ، روش‌ها و شیوه‌های اقدام است که باید مبتنی بر عقل، فطرت، محبت و هدایت‌گری باشد در غیر این صورت اجرای موضوع امر به معروف و نهی از منکر امکان‌پذیر نخواهد بود.

وزیر کشور تصریح کرد: امسال در سال آخر اجرایی شدن برنامه پنجم توسعه هستیم اما این پرسش مطرح می‌شود که چرا در سال آخر برنامه نتوانسته‌ایم به آنچه که باید، دست یابیم. که در پاسخ باید گفت اعتقاد داشته‌ایم اما روش‌ها و شیوه‌های‌مان درست نبوده که امروز شاهد اجرایی نشدن بخشی از اهداف‌مان هستیم.

وی یادآور شد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این مدت زحمات بسیاری کشیده است و حتی در این زمینه آسیب‌شناسی‌های بسیاری را انجام داده است اما باید بدانیم که موضوع امر به معروف و نهی از منکر یک موضوع زمان‌بری است. همانطور که همه اتفاقات در جامعه یک شبه رخ نداده است و به مرور در ۳۷ سال شاهد وقوع آن بودیم، برای ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر هم نباید انتظار داشته باشیم که در مدت زمان کوتاه به هدفمان برسیم. برخی از بخشنامه‌های قانون امر به معروف و نهی از منکر را باید رعایت کنیم اما الباقی کارها نیازمند برنامه‌ریزی، حوصله و مداومت است.

وی ادامه داد: مسئولان بخش‌های مربوطه باید اهم و فی‌الاهم کنند، یعنی بدانند کدام موضوعات خاص را ترویج دهند. اگر امروز یک نظرسنجی از مردم داشته باشید مبنی بر اینکه جامعه کدام موضوعات را در قالب امر به معروف و نهی از منکر قرار می‌دهد، مصادیق محدود را مطرح می کنند چراکه ما تنها در بخشی از موضوعات متمرکز  و نگاه‌مان محدود شده است و با این محدودیت‌ها ، عمل و روش‌ها نیزدرست نبوده است.

وی بیان کرد: اگر حتی، درخصوص یک موضوع ساده همچون دروغ نگفتن، غیبت نکردن متمرکز می‌شدیم و آن را در میان مردم جامعه نهادینه می‌کردیم، موفق‌تر از امروز می‌شدیم.

وزیر کشور تصریح کرد: هدف‌گذاری‌ها باید درست باشد. همانطور که ولی فقیه در کشور فصل‌الخطاب است، قانون امر به معروف و نهی از منکر هم باید فصل‌الخطاب دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف جامعه باشد و همه باید تابع قانون باشیم. اگر هر کسی به صورت سلیقه ای بخواهد این کار را انجام دهد، به جایی نخواهیم رسید. البته به صورت فردی می توان در دستگاههای متبوع، امر به معروف و نهی از منکر انجام شود اما اگر بخواهند از نظر حاکمیت تحکم داشته باشند، باید قانون آنها را پشتیبانی کند.

رحمانی‌فضلی اظهار کرد: پیگیری از دیگر موضوعاتی است که باید مدنظر داشته باشیم چراکه ضعف اساسی سیستم‌ کشور، عدم پیگیری است. حرف‌های خوب و برنامه‌ریزی‌های مناسب در جلسات انجام می‌شود اما به مرحله پیگیری که می‌رسیم متأسفانه با ضعف‌هایی همراه می‌شویم. پس از پیگیری باید ارزیابی جدی داشته باشیم و سیستم‌ها و نهادهای موفق را تشویق کنیم که البته ما در وزارت کشور چنین سیستمی را اجرایی می‌کنیم.

وزیر کشور تصریح کرد: امروز با وجود سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و شبکه‌های اجتماعی با شرایط سختی روبرو هستیم و دشمن از این طریق سعی دارد در ذهن جوانانمان رسوخ کند و با تهیه فیلم و سریال و…. این موضوع را در میان افراد نهادینه می‌کند که لذت زندگی در سودجویی، رقابت به هر جهت و … است؛ بنابراین ما باید فضا را مدیریت و کنترل کنیم.

وی بیان کرد: در فضای عمومی، آنچه که به وزارت کشور مربوط بوده، نیروی انتظامی است. نیروی انتظامی باید آخرین مرحله و خط آخر باشد. تنبیه و برخورد و تعهدی که از افراد می‌گیرند و در پرونده‌شان ثبت می‌شود، این موضوع می‌تواند در آینده افراد اثرگذار باشد. جوانی که می‌خواهد به دانشگاه برود  یا ازدواج کند، با این اقدام ناامید و مأیوس خواهد شد؛ بنابراین نیروی انتظامی باید آخرین مرحله باشد.

 

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *