نشست صمیمی مدیر روابط عمومی ستاد با سمن های جوانان فعال استان با موضوع مطالبه گری

نشست صمیمی مدیر روابط عمومی ستاد با سمن های جوانان فعال استان با موضوع مطالبه گری

همزمان با نخستین روز هفته احیاء و به همت معاونت جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان گلستان؛ نشستی با حضور مدیر روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر و دبیران سازمان های مردم نهاد فعال با موضوع مطالبه گری در معاونت جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان گلستان برگزار شد.

وحید پیام نور در این جلسه با اشاره به اهمیت برقراری عدالت اجتماعی به عنوان یکی از زیربنایی ترین معروف های اجتماعی گفت: آرزوی رسیدن به عدالت اجتماعی که خواسته و مطلوب هر فرد آزاده است؛ از مسیری به نام مطالبه گری می گذرد.
وی مطالبه گری را ذیل حقوق شهروندی دانسته و آن را مفهومی درآمیخته با نظارت همگانی معرفی کرده و با اشاره به حدیث پیامبر اکرم که می فرمایند: سه وظیفه است که قلب انسان مسلمان هرگز در آن خیانت روانخواهد داشت: اینکه کار ها را برای خدا انجام دهد همواره خیر خواه و ناصح زمامداران مسلمان باشد و جماعت مسلمانان را هرگز رها نکند؛ گفت: مراقبت لازم است که خدای ناکرده به اصول دین مان خیانت نکنیم. ما باید ناصحی خیرخواه برای زمامداران باشیم و این همان امربه معروف و نهی از منکر مردم به دولت است که در اصل هشتم قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته و از مصادیق مطالبه اجتماعی است.
مدیرعامل موسسه فرهنگی و اجتماعی دیدبان اصل هشتم افزود: مطالبه یعنی از فرد مسئول خواسته شود به نحو احسن مسئولیت خود را عهده دار باشد. این موضوع یک مقوله اجتماعی است و از مجرای نهادهای مدنی مانند سازمان های مردم نهاد، گروه های جهادی، تشکل ها، انجمن های صنفی یا سندیکاها و نظایر آن روی می دهد.
پیام نور گفت: ضرورت دارد سازمان های مردم نهاد در مطالبه گری به آموزش در دو حوزه توجه کنند. نخست: آموزش موضوعاتی که قرار است مورد مطالبه قرار گیرند و حوزه دوم، نحوه مطالبه گری.
وی مطالبه گری را امری مدنی دانسته و افزود: در فرهنگ مطالبه گری، ما میان شخصیت افراد و عمل آنها تفکیک قایل می شویم. ما حق تخریب شخصیت و جایگاه افراد را نداریم. ما با عملی که دچار فساد است مشکل داریم و برای این منظور از هر طریقی که دارای وجاهت و مشروعیت باشد می توانیم استفاده کنیم.
مدیر روابط عمومی ستاد امربه معروف و نهی از منکر استان گلستان، استفاده از تریبون های عمومی، ظرفیت چهره های سرشناس، هنرمندان و ورزشکاران سرشناس، استفاده از ابزار نوشتاری، استفاده از فن آوری اطلاعات، لابیگری، راه اندازی کمپین، ادووکیسی و حمایتگری و تلاش برای گزینش صحیح مسئولین را از روش های مورد استفاده در مطالبه گری نام برده و گفت: امیدواریم سازمان های مردم نهاد و بخصوص سازمان های مردم نهاد جوان، در گفتمان سازی مطالبه گری که قدم اول ترسیمی ما برای مبارزه با فساد و فقر است، با ما همراه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *