ضرورت توجه به اصول روان‌شناسی در اجرای فریضتین

معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی گلستان از ضرورت توجه به اصول روان‌شناسی و رعایت حرمت افراد در اجرای فریضتین امربه‌معروف و نهی از منکر خبر داد.

عسگر ساوری در گردهمایی بزرگ طلایه‌داران عاشورایی که با شعار پیروان ولایت، رهروان در گرگان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه هفته اول ماه محرم به نام هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده است، لازم است توجه بیشتر به این دو فریضه که از اهداف نهضت حسینی بوده؛ بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: طلایه‌داران هیئات مذهبی در واقع یک هیات امربه‌معروف و نهی از منکری است در دل هیئت مذهبی و لازم است که طلایه‌داران همیشه درنظر داشته باشند که وظیفه ایشان، برخورد قهرآمیز با افرادی که عمل منکری را انجام می‌دهند نیست.

معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی گلستان افزود: لحن و برخورد طلایه‌داران باید به گونه‌ای باشد که باعث جذب و ارشاد فرد خاطی شود. بر این اساس، ضرورت توجه به اصول روان‌شناسی و رعایت حرمت افراد با درنظر داشتن اصول و روش‌های خاص آن بر هر آمربه‌معروف و ناهی از منکر پوشیده نخواهد بود.

ساوری خاطرنشان شد: هرچند که برقراری نظم و امنیت در جامعه وظیفه اصلی پلیس محسوب می‌شود اما این وظیفه خطیر و مهم بدون همراهی و همکاری مردم امکان‌پذیر نخواهد بود و امربه‌معروف و نهی از منکر یکی از موثرترین شیوه‌های همراهی مردم در کاهش جرائو و آسیب‌های اجتماعی و از کارآمدترین روش‌های ارتقاء تظم و امنیت در جامعه است.

وی در خصوص مصادیقی از معروف و منکر که باید مورد توجه طلایه‌داران باشد بیان کرد: تمامی هیئت‌ها به زمان تعیین شده برای انجام عزاداری دقت کنند و به حقوق سایر شهروندان احترام بگذارند و خارج از زمان تعیین شده دسته‌های عزاداری را برپا نکنند.

وی افزود: یکی از نکاتی که در سال‌های گذشته برای برخی از شهروندان مشکل‌ساز بوده و حتی باعث بروز حوادث شده، نصب داربست‌های نامتعارف و سازه‌های بزرگ بوده که توصیه می‌شود امسال از برپایی اینگونه سازه‌های بزرگ خودداری شود.

ساوری بیان کرد: ورود هرگونه وسائل نقلیه به داخل دسته‌های عزاداری بر اساس آیین‌نامه ۱۹۱ راهنمایی و رانندگی ممنوع است و برای حمل سیستم‌های صوتی باید از چرخ‌دستی‌های مناسب استفاده شود.

وی اضافه کرد: هرگونه انجام قمه‌زنی و اعمال مشابه در هیئت‌های مذهبی ممنوع است و توصیه می‌شود در مراسم‌های عزاداری از هرگونه مطالب موهونی که با عزت و شئون اهل بیت(ع) ناسازگار باشد خودداری شود.

معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی گلستان اظهار کرد: استفاده از هرگونه آلات موسیقی غیرمعمول در عزاداری از قبیل ارگ، پیانو، فلوت و آلات مشابه ممنوع است.

ساوری در پایان ابراز کرد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک، موضوع را بلافاصله به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *