اصل، هدف عاشورا است که اصلاح امت و اقامه امربه‌معروف و نهی از منکر است.

اصل، هدف عاشورا است که اصلاح امت و اقامه امربه‌معروف و نهی از منکر است.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در گردهمائی طلایه داران عاشورایی که در آستانه هفته احیاء امربه‌معروف و نهی از منکر با شعار  پیروان ولایت، رهروان حسینی که با حضور مسئولان هیات های مذهبی و مداحان اهل بیت (ع) استان گلستان در مهدیه امامزاده نور گرگان برگزار شد، گفت: این که عده ای با برپا کردن تکایا دور هم جمع شده، بحث کنند و سپس شام بخورند، با هدف عاشورا و محرم فاصله دارد.

رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان گلستان با اشاره به این که برگزاری محافل و مجالس عزا برای امام حسین (ع) همواره مورد تاکید بوده است، اظهار داشت: فرهنگ عزاداری تنها گریه و سوگواری نیست؛ بلکه شخصیت امام حسین (ع) و دلیل قیام آن حضرت باید برای مردم بیان شود و به هدف اصلی عاشورا پرداخت.

نماینده ولی فقیه ادامه داد: اصل، هدف عاشوراست که به فرموده امام حسین (ع) اصلاح امت و امربه‌معروف و نهی از منکر و  زنده نگه داشتن اسلام است.

امام جمعه گرگان خطاب به حاضرین گفت: چون هدف از مجالس عزای حسینی آشنائی با اهداف امام (ع) می باشد، باید به خوبی این اهداف را برای مردم بیان و فلسفه قیام به خوبی بازگو شود. نباید عزاداری ساده گرفته شود. کربلا تجلی بی‌نظیر توحید در میدان سختی و مشکلات بوده و همه می‌دانید که توحید اصل و اساس همه ادیان آسمانی است؛ در عزاداری‌ها به توحید توجه داشته باشید.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که افتخارش روضه‌خوانی برای امام حسین (ع) است تاکید کرد: در انتخاب اشعار نوحه‌ها دقت کنید. لحن عزاداری باید مانند خود کربلا، رسا و کوبنده باشد. اینکه می‌گویم به شعر توجه کنید دلیل دارد. اثرگذاری شعر یک مسئله جمعی است و تاثیر آن بر عموم مردم است و اگر نیاز باشد باید در این مسیر هزینه کرد.

رئیس ستاد امربه‌معروف با انتقاد از بزرگ‌نمایی‌ها و لحن‌هایی که برخی از مداحان در مجالس امام حسین (ع) استفاده می‌کنند افزود: باید به این مسئله توجه کنیم که حج با تمام اهمیتی که در اسلام دارد، در سلوک امام حسین (ع) ناتمام ماند. ببینید امام چه راهی را در پیش گرفتند؟ چگونه این راه را تبیین می‌نمایند؟ چگونه رفتار می‌کنند؟ در بیان واقعه، واقعیت‌ها را بگویید و از بزرگنمایی پرهیز کنید. از لحن درست استفاده کنید. خدای ناکرده برای عمل مستحب، از واجبات غافل نشویم و مرتکب منکر نگردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *