همه باید تلاش کنند تا تقریب مذاهب و وحدت امت اسلامی به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان گلستان و به نقل از خبرگزاری شبستان، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی،رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر و نماینده معزز ولی فقیه در استان در دیدار اعضای ستاد گرامیداشت برنامه های هفته وحدت گفت: امروز وظیفه همه است که در زمینه وحدت و تقریب فعال باشد و علما، اندیشمندان، هنرمندان و ورزشکاران همه و همه باید تلاش کنند تا تقریب مذاهب و وحدت امت اسلامی به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر گلستان با تاکید براینکه، باید در مسئله مهم و حیاتی اسلام، یعنی تقریب و وحدت اسلامی توجه داشته باشیم، افزود: از همان روزهای اول هجرت پیامبر گرامی اسلام به مدینه جریاناتی پیش آمده بود که باعث شد کینه ها و عداوت های جاهلیت دومرتبه بروز پیدا کند اما پیامبر (ص) ورود پیدا کرده و جلوی جریانات انحرافی را می گرفتند.

وی با ذکر این مطلب که اولیا و بزرگان دین از همه مذاهب چه اهل سنت و چه تشیع به مسئله تقریب توجه خاص و ویژه ای داشته اند، گفت: در روایات آمده است مولای متقیان امیرالمونین (ع) فرموده است «هیچ کس به اندازه من نسبت به جماعت اسلامی حساسیت ندارد و من از همه بیشتر توجه دارم که امت اسلامی همدلی و یکپارچگی خودش را حفظ کند».

آیت الله نورمفیدی با اشاره به اینکه، متاسفانه همیشه و در طول ایام اندیشه ها و تفکراتی وجود داشته است، اظهلرداشت: امروزه هم چنین مسائلی وجود دارد، ولی هیچ وقت نباید از وجود چنین اندیشه های جامدانه و بسته ای هراسی به دل راه داد.

وی تصریح کرد: چنین تفکراتی هم در اهل سنت وجود دارد و هم در تشیع که محدوده خاص دارد که محور خود را حق دانسته و بقیه را باطل می دانند.

نماینده ولی فقیه در گلستان خاطر نشان کرد: امروز مسلمانی که شرایط و راه و روش دنیای کفر و دشمنان قسم خورده مسلمانان را در پیش می گیرد، نه شیعه را دوست دارد و نه سنی را بلکه با اصل موضوع یعنی وحدت و تقریب امت اسلامی مخالف هست.

رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر گلستان تصریح کرد: وقتی تقریب مذاهب و وحدت اسلامی به یک فرهنگ در بیاید، دشمن هم بالاخره می فهمد که دیگر مکرش بجایی نخواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه، معنی وحدت و تقریب این نیست که مذاهب خصایص خودشان را از دست بدهند، گفت:  اگر اختلافی بنا باشد حل شود باید در جو خاص خودش مطرح شود و لازم است علما، اندیشمندان و فلاسفه کنار هم بشینند و موضوع را حل کنند و اگر هم نشد، دو مرتبه با کمال صفا و صمیمیت هر کدام سرجای خودشان قرار بگیرند.

نماینده ولی فقیه در گلستان افزود: این موضوع همان عقلانیت است که ما باید به آن پاینبد باشیم و یکی از جاهایی که باید عقل فعال شده و سخن بگوید در همین موضوعات است.

در پایان وی اظهار کرد: امیدواریم برنامه های هفته وحدت فقط در حد مراسم نباشد بلکه فرهنگ وحدت را به معنای حقیقی کلمه در جامعه اسلامی به عنوان یک فرهنگ عمومی دربیارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *