نشست صمیمی مدیر روابط عمومی ستاد با سمن های جوانان فعال استان با موضوع مطالبه گری

همزمان با نخستین روز هفته احیاء و به همت معاونت جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان گلستان؛ نشستی با حضور مدیر روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر و دبیران سازمان های مردم نهاد فعال با موضوع مطالبه گری در معاونت جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان گلستان برگزار شد.

وحید پیام نور در این جلسه با اشاره به اهمیت برقراری عدالت اجتماعی به عنوان یکی از زیربنایی ترین معروف های اجتماعی گفت: آرزوی رسیدن به عدالت اجتماعی که خواسته و مطلوب هر فرد آزاده است؛ از مسیری به نام مطالبه گری می گذرد.
وی مطالبه گری را ذیل حقوق شهروندی دانسته و آن را مفهومی درآمیخته با نظارت همگانی معرفی کرده و با اشاره به حدیث پیامبر اکرم که می فرمایند: سه وظیفه است که قلب انسان مسلمان هرگز در آن خیانت روانخواهد داشت: اینکه کار ها را برای خدا انجام دهد همواره خیر خواه و ناصح زمامداران مسلمان باشد و جماعت مسلمانان را هرگز رها نکند؛ گفت: مراقبت لازم است که خدای ناکرده به اصول دین مان خیانت نکنیم. ما باید ناصحی خیرخواه برای زمامداران باشیم و این همان امربه معروف و نهی از منکر مردم به دولت است که در اصل هشتم قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته و از مصادیق مطالبه اجتماعی است.
مدیرعامل موسسه فرهنگی و اجتماعی دیدبان اصل هشتم افزود: مطالبه یعنی از فرد مسئول خواسته شود به نحو احسن مسئولیت خود را عهده دار باشد. این موضوع یک مقوله اجتماعی است و از مجرای نهادهای مدنی مانند سازمان های مردم نهاد، گروه های جهادی، تشکل ها، انجمن های صنفی یا سندیکاها و نظایر آن روی می دهد.
پیام نور گفت: ضرورت دارد سازمان های مردم نهاد در مطالبه گری به آموزش در دو حوزه توجه کنند. نخست: آموزش موضوعاتی که قرار است مورد مطالبه قرار گیرند و حوزه دوم، نحوه مطالبه گری.
وی مطالبه گری را امری مدنی دانسته و افزود: در فرهنگ مطالبه گری، ما میان شخصیت افراد و عمل آنها تفکیک قایل می شویم. ما حق تخریب شخصیت و جایگاه افراد را نداریم. ما با عملی که دچار فساد است مشکل داریم و برای این منظور از هر طریقی که دارای وجاهت و مشروعیت باشد می توانیم استفاده کنیم.
مدیر روابط عمومی ستاد امربه معروف و نهی از منکر استان گلستان، استفاده از تریبون های عمومی، ظرفیت چهره های سرشناس، هنرمندان و ورزشکاران سرشناس، استفاده از ابزار نوشتاری، استفاده از فن آوری اطلاعات، لابیگری، راه اندازی کمپین، ادووکیسی و حمایتگری و تلاش برای گزینش صحیح مسئولین را از روش های مورد استفاده در مطالبه گری نام برده و گفت: امیدواریم سازمان های مردم نهاد و بخصوص سازمان های مردم نهاد جوان، در گفتمان سازی مطالبه گری که قدم اول ترسیمی ما برای مبارزه با فساد و فقر است، با ما همراه شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *