فرهنگ امربه‌معروف و نهی از منکر نیاز جامعه.

معاون امربه‌معروف و نهی از منکر مردم بر دولت و مردم ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان گلستاد در نخستین نشست هم‌اندیشی با مسئولین کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد گرگان گفت: باید امربه‌معروف و نهی از منکر فرهنگ شود و ایجاد فرهنگ، امری زمان‌بر است.

نورالله ولی‌نژاد افزود: باید از بزرگ بینی کارها پرهیز کرد چرا که بزرگ‌بینی کار باعث می‌شود محال فرض شود. از یاد نبریم خداوند از ما به قدر وسع انتظار دارد. قرار نیست جامعه در یک شب به مدینه فاضله تبدیل شود. خداوند انسان را مختار آفریده؛ در وجود انسان نفس اماره وجود دارد و این میان، خداوند راه درست و نادرست را معرفی کرده و آدمی را اختیار در گزینش داده است.

این معاون ستاد ضمن تبیین سیاست‌های کلی ستاد خاطرنشان شد: ما در ستاد می‌خواهیم با امکاناتی که داریم در محیط مشخص فعالیت کنیم. نگاه ستاد این است که اگر یک نفر مثلا در کانون شما، به فرهنگ امربه‌معروف و نهی از منکر تجهیز شد؛ در جامعه هم با این فرهنگ تعامل خواهد داشت اما در آغاز باید کار را از همان فضا شروع کند.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی گفت: برنامه این نیست که در خیابانی خاص مانور قدرت داشته باشیم. بنای کار این است که مصادیق معروف و منکر در محیطی که موضوع بحث است را احصاء و منکرات را نهی و معروفات را امر کنیم.

وی برخودهای ایجاد کننده دافعه برای نوجوانان، آلودگی صوتی، عدم تکریم دیگران، اسراف در منابع انرژی و آب را از برخی از مصادیق منکر و حسن خلق با دیگران، رفتار محترمانه، عیادت از بیماران، رسیدگی به امور دیگران، قرض الحسنه را از مصادیق معروف که ممکن است در مساجد باشد معرفی نمود و خواستار مشارکت طلایه‌داران در شناسایی سایر مصادیق گردید.

ولی‌نژاد با تاکید براهمیت آموزش طلایه‌داران گفت: وظیفه ما به عنوان شهروندان، تنها تذکر زبانی است و برخورد با مسایل وظیفه دستگاه‌های متولی. آمربه‌معروف می‌گوید و پذیرش یا عدم پذیرش به اختیار کسی است که مخاطب است.

ایشان با انتقاد از برخی رفتارهای تند در اجرای امربه‌معروف و نهی از منکر تاکید کرد: احتمال اثر، یکی از شرایط اصلی برای اجرای فریضتین است. قرار نیست با ارعاب مردم را تغییر دهیم. برای فراگیر شدن امربه‌معروف و نهی از منکر باید فرهنگ آن را ایجاد کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *