برخی از دوستان جاهل، امربه‌معروف را با خشونت همراه کرده‌اند.

جانشین دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان گلستان در نخستین نشست بانوان فعال فضای مجازی با موضوع امربه‌معروف گفت: هنوز بسیاری از افراد جامعه فریضتین امربه‌معروف و نهی از منکر را به طور دقیق نمی‌شناسند و برخی از دوستان جاهل، امربه‌معروف و نهی از منکر را با خشونت همراه کرده؛ فکر می‌کنند باید تنها در موضوعی خاص آن‌هم در لحظه به نتیجه‌ای که می‌خواهند برسند.

یاسر قزوهی افزود: امربه‌معروف و نهی از منکر اگر درست و آنطور که تعالیم شرع می‌گوید مطرح شود؛ حتی افرادی که به هیچ دینی پایبند نیستند؛ می‌پذیرند. باید درباره اینکه امربه‌معروف یعنی دعوت به خوبی، تشویق به خوبی، هدایت به بهترین‌ها، کار اطلاع رسانی انجام شود.

وی با اشاره به حدیث نبوی و اهمیت هشیاری شهروندان جامعه اسلامی در خصوص رفتار یکدیگر در تشبیه جامعه به کشتی گفت: باید مراقب خودمان در وهله اول و بعد دیگران باشیم. کسی نمی‌تواند بگوید: اینجا جای من است و کشتی را سوراخ کند و باید در اجرای فریضتین، از اصل خیرخواهی غافل نشد. باید این فضا را تقویت کنیم که طرف مقابل را دوست داریم، به همین دلیل با بیان محبت آمیز او را به خوبی دعوت می‌کنیم.

این فعال فرهنگی در بخش پایانی سخنان خود گفت: یکی از مصادیق منکر در فضای مجازی، انتشار مطالبی است که مصداق دروغ به حساب می‌آیند. حواسمان باشد بدون تحقیق هر حرفی را باور و بازنشر نکنیم. می‌توانیم به جای قضاوت درباره دیگران یا حمله به حریم خصوصی افراد؛ روی مفاهیم مثبت کار کنیم مثل حمایت از تولید داخلی. باید شفافیت ایجاد کنیم و همدیگر را به خرید کالای تولید داخل که باعث ایجاد اشتغال برای جوانان خودمان می‌شود تشویق کنیم. مثلا  به صاحبین صنایع بگوییم کیفیت کالا را ارتقاء بدهید؛ ما آن را می‌خریم و با تشکیل کمپین همدیگر را به خرید کالای داخل تشویق کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *