امضاء تفاهم نامه همکاری محیط زیست و ستاد امر به معروف و نهی از منکر

امضاء تفاهم نامه همکاری محیط زیست و ستاد امر به معروف و نهی از منکر

 ابتکار: شبکه های اجتماعی و کمپین ها ابزار امر به معروف در حوزه محیط زیست است.

 به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست ، ابتکار در این مراسم با بیان اینکه تاثیر رفتار در امر به معروف و نهی از منکر بیش از گفتار است، گفت: اصلاح رفتار، نگاه و تفکر افراد منجر به گسترش معروف در حوزه های مختلف می شود و این مهم با ارائه و انجام رفتارهای درست، همچنین بهره مندی از روش های روزآمد ممکن می شود.

معاون رئیس جمهور ضمن تاکید بر نقش شبکه های اجتماعی و کمپین ها به عنوان ابزارهای روزآمد و نوین در گسترش معروف ها به ویژه در حوزه محیط زیست و برای حفظ منافع انسانی و ملی تصریح کرد: علاوه بر تشویق به کاهش و اصلاح الگوی مصرف انرژی در کشور، می تواند نقشی مهم برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای داشته باشد.
به گفته وی، اگرچه زمانی مدرنیته با مصرف گرایی و تجمل گرایی انسان ها گره خورده بود و زیاده خواهی انسان ها ارزش محسوب می شد اما امروز این نگاه تغییر کرده و دنیا به سمت کاهش مصرف گرایی گام برداشته است.ابتکار با یادآوری نگاه دینی و فرهنگی ایران مبتنی بر نهی مصرف گرایی، اظهار کرد: اما متاسفانه آنچه امروز شاهد آن هستیم تناسبی با الگوهای دینی و فرهنگی کشور ندارد به گونه ای که ایران با برخورداری از ۱ درصد خاک و جمعیت جهان و در حالیکه تنها چهار دهم منابع آبی جهان را در اختیار دارد، میانگین مصرف آب دو برابری نسبت به جهان را ثبت کرده است.این میزان مصرفی گاهی به سه یا چهار برابر میانگین مصرف جهانی نیز می رسد .

وی امر به معروف و نهی از منکر در حوزه محیط زیست را از جمله منویات امام (ره) و مقام معظم رهبری برشمرد و اظهار کرد: تاکید صریح رهبر انقلاب بر ضرورت توجه به مقوله امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ محیط زیست در دیدار ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۳ با فعالان و مدیران حوزه محیط زیست کشور، بیانگر اهمیت این موضوع است. رئیس جمهوری نیز، حفظ محیط زیست را خیر جمعی و امر به معروف دانست.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر این نکته که امر به معروف و نهی از منکر باید منجر به رشد و نشاط جامعه شود، تصریح کرد: امروز کارآمدی دولت ها با میزان تلاش و موفقیت آن ها در جلوگیری از تخریب و آلودگی محیط زیست و اقدامات صورت گرفته برای حفظ محیط زیست سنجیده می شود  از این رو امضاء این تفاهم نامه می تواند منجر به برداشتن گام های مثبتی در این حوزه شود.
ابتکار با اشاره به بیانات رئیس ستاد امر به معروف  و نهی از منکر اظهار کرد: خوشحالیم که این ستاد معتقد است باید نگاهمان را در حوزه محیط زیست تغییر بدهیم. انقلاب با ارزش‌های متعالی که فراتر از مرز زمان و مکان بود، شکل گرفته است، بنابراین امر به معروف و نهی از منکر نباید به موضوعات خاص و عده خاص محدود شود، زیرا در این صورت امر به معروف از تاثیرگذاری و جنبه اصولی خود خارج می‌شود.
تاکید رهبر معظم انقلاب برای بهره گیری از ظرفیت امر به معروف و نهی از منکر در حوزه محیط زیست
در ادامه، سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر در سازمان حفاظت محیط زیست بر فعالیت‌های گسترده این سازمان در این حوزه تاکید و اظهار کرد: با توجه به تصویب قانون امر به معروف و نهی از منکر در مجلس شورای اسلامی در اوایل سال ۹۴  و ابلاغ آن توسط رئیس جمهوری، ستاد این موضوع برای شکل دهی ساختارهای تنظیم و تدوین برنامه های خاص این حوزه شکل گرفت.شش نفر از اعضای دولت شامل وزیر اطلاعات، وزیر آموزش و پرورش، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر کشور جزء اعضای ستاد محسوب می‌شوند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه تمام دستگاه‌ها مکلف شده‌اند که شورای امر به معروف و نهی از منکر داشته باشند، گفت: در مجموعه شورای امر به معروف و نهی از منکر سازمان حفاظت محیط زیست نیز برنامه‌های متعددی در حال پیگیری است. علاوه بر این پیگیری اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری در کنار مسئولیت‌هایی که شورا برعهده دارد، از بحث‌های مهم مطروحه در این شورا است.تشکیل شورای امر به معروف در سازمان حفاظت محیط زیست، شناسایی یاوران معروف در سطح ستاد و استان‌ها، تشکیل کارگروه‌های تخصصی هشت گانه توسط مدیران کل و برگزاری نشست‌های تخصصی از جمله اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در این موضوع است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست در خاتمه با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در ۱۷ اسفندماه سال ۹۳ اظهار کرد: مقام معظم رهبری در این جلسه بر این موضوع تاکید کردند که باید از ظرفیت امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ محیط زیست استفاده شود. تفاهم‌نامه امروز نیز به منظور گسترش نهادهای مردمی برای حفظ محیط زیست و اصلاح الگوی مصرف طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *